Chińska ekspansja gospodarcza trwa. Także i w Polsce coraz trudniej kupić towar powszechnego użytku niewyprodukowany w Chińskiej Republice Ludowej- królują w sklepach i na bazarach- odzież i obuwie, elektronika, AGD i tysiące drobiazgów. Wobec takiego stanu rzeczy, handlowcy, importerzy z Chin stanęli przed koniecznoscią poznania reguł prawnych i zwyczajów panujacych na tym przepastnym rynku. Jako własciciel hurtowni obuwia importowanego z Chin, w oparciu o swoją wiedzę, postanowiłem przybliżyc temat funkcjonowania „tajemnicy handlowej” w Chinach.
Temat to istotny dla wielu potencjalnych importerów stamtąd, choćby z tego powodu, że złamanie tajemnicy handlowej, jest traktowane w CH.R.L. jako przestępstwo ( artykuł 219 Ustawy Karnej Ch.R.L.), które jeśli przyczyni się do dużych strat materialnych poszkodowanego jest zagrożone karą do 7 lat pozbawienia wolności i adekwatnymi do skali szkody- odszkodowaniami- mogącymi iść w miliony dolarów. Podstawowe definicje i regulacje prawne, polskiemu czytelnikowi, zostały przekazane w artykule: Tajemnica przedsiębiorstwa – środki ochrony prawnej z 24 stycznia 2012 roku (https://prawochinskie.optizon.net/index.php?option=com_content&view=article&id=144&Itemid=116). Definicja tajemnicy handlowej w tamtejszym prawodawstwie, jest zdroworozsądkowa i specjalnie nie odbiego od norm obowiązujących w Europie czy Ameryce- czyli zasadniczo, to przedsiębiorca decyduje co jest, albo nie jest jego tajemnicą, z tajemnicy wyłączona jest wiedza ogólnie i łatwo dostępna- zwracam uwagę na słowo „łatwo” Poszkodowany musi przedstawić dowody, że winowajca zadał sobie trud, aby posiąść jego tajemnice i dalej, że spowodowało to poniesienie wymiernych strat. Postępowania prowadzone są z powództwa publicznego lub prywatnego. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa składa się na policji, która zbiera materiał dowodowy, potem przekazywany do prokuratora ludowego. „W ramach oskarżenia publicznego, poszkodowany musi polegać jedynie na Policji i Prokuraturze, która nie ujawnia postępów sprawy na rzecz poszkodowanego.” („Tajemnica przedsiębiorstwa – środki ochrony prawne” ).
W praktyce, bardzo wiele zależy od stopnia zaangażowania w konkretną sprawę ze strony policji i prokuratury. Jeśli to zangażowanie będzie nikłe, a to się zdarza, to sprawa może utknąć na długo. Trzeba też pamiętać o bezwzględnym priorytecie dowodów pisemnych i materialnych w prawodawstwie chińskim- zeznania świadków z reguły są pomijane jako nieważne